Wota dziękczynne ...

Wota dziękczynne ...

Wotum to przedmiot o charakterze symbolicznym ofiarowany w intencji błagalnej albo dziękczynnej. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „votum” oznaczającego „dar obiecany, życzenie, obietnica”.


Symboliczne przedmioty przyjmują różne postacie. Mogą być to kule inwalidzkie, odlewy części ciała, modele pojazdów, różańce, serca, elementy wystroju kościoła  i inne .... Umieszcza się je na ołtarzach, świętych obrazach, posągach i w miejscach pielgrzymek. Wotum składa się jako podziękowanie za otrzymane łaski, wysłuchaną modlitwę albo prosząc o coś.

Historia darów wotywnych

Wota błagalne lub dziękczynne mają długą historię w wielu kulturach i religiach. Na przykład w chrześcijaństwie praktyka składania wotów sięga wczesnego średniowiecza. Wtedy zaczęto ofiarowywać kościołom i kaplicom figurki i inne przedmioty, jako wyraz wdzięczności za otrzymane łaski lub w intencji wyjednania łaski od Boga.

Niektóre z darów ofiarnych  można obejżeć w naszej fotogalerii

Client

Proboszcz

Date

18 lipiec 2023

Tags

parafia, religia, życie kościoła

Kontakt

Parafia rzymskokatolicka pw. św. Antoniego z Padwy w Ściechowie;

Ściechów 86; 66-433 Lubiszyn; 

NIP: 5992042138; REGON: 040042970

Kancelaria: czwartek i piątek 17.3o - 18.oo;

zeskanuj QR lub kliknij

 ce1ecaba06e29f291fdd4178905244ef 1  tel

 

 

Warto odwiedzić.

Wesprzyj nas

Poniżej możliwość przekazania darowizny na ogrzewanie naszej świątyni bądź cele kultu religijnego. Za każdą formę wsparcia składamy serdeczne Bóg zapłać obiecując swoją modlitwę.

Kod QR do płatności bezpośredniej, w aplikacji bankowej metodą "skanuj i płać."  Więcej opcji tutaj >>>

darowizna