Jednym z najważniejszych punktów Mszy św. beatyfikacyjnej rodziny Ulmów było odsłonięcie obrazu nowych błogosławionych. Widzimy na nim Wiktorię i Józefa wraz z dziećmi. Zarówno postaci, jak i kolorystyka obrazu oddają ciepło rodzinne ich domu oraz miłość panującą pomiędzy błogosławionymi. Obraz zawiera również pewne atrybuty, które mają swoją symbolikę.

Jak mówi diecezjalny konserwator zabytków, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie ks. dr Piotr Pasek, bł. Wiktora przedstawiona jest w stanie błogosławionym i na rekach trzyma najmłodszą córeczkę Marysię.

– Marysia jest też atrybutem Wiktorii. Marysia ma kawałek chlebusia, czyli doświadcza miłości macierzyńskiej. Józef trzyma w swojej ręce gałązkę palmową, która zawsze jest związana z męczeńską śmiercią. Z lewej strony odkrywamy Stasię, która trzyma kwiat lilii, który jest symbolem czystości. Spotykamy w środku Antosia, który pokazuje Basi krzyż zrobiony z patyków. Jest symbolem poświecenia, ofiary miłości dla Pana Jezusa dokonanej z miłości do człowieka.

Pomiędzy rodzicami widać także dwóch starszych synów Władzia i Frania, którzy patrzą na nas i zachęcają nas swoją wzrokiem by rodzinę Ulmów naśladować.

Każda z błogosławionych postaci jest ukazana w aureoli, dodaje ks. dr Piotr Pasek.

– Ma taką delikatną, żółtą otokę nad głową co znaczy o heroiczności i świętości życia. Natomiast dodatkowo bł. Wiktoria ma tę aureole ukazaną pod sercem jako symbol, że jest w stanie błogosławionym. Artysta zaznaczył ten stan i na brzuchu Wiktorii jest ukazana aureola.

Decyzją Konferencji Episkopatu Polski, relikwie bł. Rodziny Ulmów będą peregrynować po polskich diecezjach. Wydarzenie zostanie zainaugurowane Mszą św. na jasnogórskim szczycie, w niedzielę, 24 września, podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin.

06.01-13.01.2024 Archidiecezja szczecińsko-kamieńska

Postaci umieszczone są w wiejskim krajobrazie Markowej w której mieszkała i została zamordowana cała rodzina, dodaje ks. Piotr Pasek.

– Pejzaż wiejski. Z jednej strony obok bł. Józefa zauważamy jego pasję, a mianowicie tym czym się zajmował czyli pszczelarstwem. Znajdujemy tam pasieki pszczele jak równie fragment gospodarstwa domowego. Obok bł. Wiktorii widzimy dom. Zarys, architekturę domu rodziny Ulmów, gdzie ona jako matka i głowa rodziny podejmowała te wszystkie obowiązki związane z wychowaniem i kształtowaniem klimatu rodzinnego.

Odsłonięcie obrazu nastąpiło w czasie Mszy św., po odczytaniu formuły beatyfikacyjnej, przed hymnem 'Chwała na wysokości Bogu’.

Obraz beatyfikacyjny wykonano w technice olejnej na płótnie o wymiarach 250 x 180 cm. Autorem jest Oleg Czyżowski, urodzony we Lwowie, aktualnie mieszkający w Chmielniku k. Rzeszowa. Artysta w swojej twórczości skupia się głównie na tematyce religijnej oraz portretach. Jest absolwentem ASP w Krakowie.

Za: https://rdn.pl/203490/ulmowie-na-obrazie-beatyfikacyjnym-jaka-jest-symbolika/


Nadchodzące

Gru
04
Tradycyjnie, od paru lat, wizyta duszpasterska w naszej parafii odbywa się na zaproszenie. Odpowiednie

Gru
08
Podczas Mszy św. roratniej o godzinie 18.oo poświęcimy medaliki dzieci pierwszokomunijnych.

Gru
21
Planowana spowiedź z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

Kalendarz

Parafia w mediach

facebook   twitter 1024x683

Video News

 
Kościół w Ściechowie "lotu ptaka."
 
Relacja z instalacji relikwii św. Jana Pawła II-go.
 
Pozdrowienia papieża dla księży archidiecezji szczecińsko - kamieńskiej

Kontakt

Parafia rzymskokatolicka pw. św. Antoniego z Padwy w Ściechowie;

Ściechów 86; 66-433 Lubiszyn; 

NIP: 5992042138; REGON: 040042970

Kancelaria: czwartek i piątek 17.3o - 18.oo;

zeskanuj QR lub kliknij

 ce1ecaba06e29f291fdd4178905244ef 1  tel

 

 

Warto odwiedzić.

Wesprzyj nas

Poniżej możliwość przekazania darowizny na ogrzewanie naszej świątyni bądź cele kultu religijnego. Za każdą formę wsparcia składamy serdeczne Bóg zapłać obiecując swoją modlitwę.

Kod QR do płatności bezpośredniej, w aplikacji bankowej metodą "skanuj i płać."  Więcej opcji tutaj >>>

darowizna