Gorzkie Żale to popularne w Polsce nabożeństwo pasyjne, połączone z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i kazaniem pasyjnym. Pochodzi ono z początków XVIII w. - po raz pierwszy odprawiono je w 1707 r. Jego tekst zachował oryginalne, staropolskie brzmienie.

 

Co ciekawe, struktura tego nabożeństwa opiera się na strukturze dawnej Jutrzni. Składają się z trzech części, rozpoczynają się Zachętą (lub Pobudką - analogia do współczesnego Wezwania) i wzbudzeniem intencji (czytanie). W każdej części znajduje się hymn i dwie pieśni (dziś w Jutrzni są dwa psalmy i pieśń ze Starego Testamentu).

Gorzkie Żale dzieli się na Zachętę i trzy części. W każdą niedzielę Wielkiego Postu odprawia się jedną część:

W naszej parafii w niedziele Wielkiego Postu o godzinie 11.45

Droga Krzyżowa to jedno z dwóch najważniejszych nabożeństw podczas Wielkiego Postu. Ma ono przypominać wiernym o męce, jaką musiał przeżyć Jezus w celu odkupienia ludzkości.

Droga Krzyżowa lub Droga Krzyżowa, zwana także Drogą Boleści lub Drogą Krzyżową, to seria obrazów przedstawiających Jezusa Chrystusa w dniu ukrzyżowania i towarzyszących mu modlitw. Stacje powstały z imitacji Via Dolorosa w Jerozolimie, którą uważa się za właściwą ścieżkę, którą Jezus szedł na Górę Kalwarii.

W naszej parafii w piątki Wielkiego Postu o godzinie 17.oo.